Tegoroczny Festiwal Talentów „Ludzie z Pasją”, który odbył się 9 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baborowie, to coroczna akcja, którą rozpoczęliśmy w 2014 roku. To już piąta edycja. Głównym jej celem jest prezentacja zainteresowań i umiejętności ludzi związanych z naszą szkołą, miastem, gminą, a także odkrywanie nowych pasji, wśród których jest jedna, najważniejsza…ale o niej troszeczkę później.

Ten festiwal połączył w sobie rzeszę zdolnych młodych i trochę starszych artystów. Pokazał co kochają, potrafią, jak się rozwijają z roku na rok, bo „talent nawet ten olbrzymi wymaga gigantycznej pracy.” (J.Pilch)

Wielki wkład pracy w rozwijanie swoich pasji zaprezentowali wszyscy uczestnicy festiwalu, którego inaugurację rozpoczął tegoroczny wojewódzki „Mistrz Fletów” w kategorii klas 1-3 – „Zespół Mini Legato”. Uczniowie z klasy 3a, przygotowani przez p.Ewelinę Szwec, zagrali dwie kolędy na 2 i 3 głosy: „Z Narodzenia Pana” i „Mizerna cicha”. Nadmienię, że ci mali artyści w zeszłym roku zdobyli II miejsce na tymże wojewódzkim konkursie, a trud ciężkiej pracy zaowocował sukcesem i zdobyciem I miejsca w tym roku. Brawo!

„Mówi się, że człowiek rodzi się z jednym talentem. Czasem nie odkrywamy go nigdy, lecz ten talent sprawia, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi”(A.Stefańska). Im wcześniej talent zostanie odkryty, tym większy sukces i zadowolenie człowieka. I właśnie tak – wyjątkowo zaprezentowali się w tańcu „Krakowiak” i pastorałce, najmłodsi uczestnicy festiwalu, zespół „Mali Odkrywcy” z I grupy naszego przedszkola, przygotowani przez p.Hannę Deszka i p.Helenę Prygoń. Nazwa grupy mówi sama za siebie, a odkryte pasje tańczenia i śpiewania zostały nagrodzone licznymi brawami.

Kolejnym uczestnikiem imprezy był Zespół „Fantazja”, czyli żeńska część klasy 3a Pasję do tańca obudziła w dziewczętach ich wychowawczyni p.E.Szwec, ale dopiero tegoroczny udział w konkursie powiatowym umocnił je w przekonaniu, że taniec będą rozwijać, by w przyszłości stanąć nie tylko na szkolnych i powiatowych, ale na międzynarodowych scenach.

W niezwykłą świąteczną atmosferę wprowadził nas następnie 8 – letni Staś Karoń z klasy 2b, który zagrał na organach kolędę „W żłobie leży”. Wiemy, że gra na pianinie, to nie jedyna, wspierana przez rodziców, pasja tego młodego artysty, ale przed nami jeszcze wiele festiwali, na których Staś zaprezentuje swoje kolejne zainteresowania.

Rok 2018 to czas poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poprzez patriotyzm odczuwamy swoją więź z Ojczyzną. Jakże zatem nie podarować Ojczyźnie tego, co w nas najpiękniejsze – czyli miłości, wyrecytowanej najpiękniej jak potrafimy, czyli wielkim sercem. Tak właśnie Laura Kaźmierska, ucz. kl.3a (wych. p.E.Szwec) zaprezentowała swoją pasję w utworze „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej.

Uczennice i wychowankowie naszego ZSP kształcą swoje taneczne pasje w baborowskim Ośrodku Kultury pod czujnym okiem instruktorki p.Martyny Wielgus. Prezentacja tańca nowoczesnego w choreografii „Meet the Flinstons”, udowodniła, że pasja = energia, szaleństwo i zarażająca radość. Tak właśnie cudownie zaprezentowały się maleńkie dziewczynki z Zespołu „Smyki”.

„Prawdziwe talenty dojrzewają powoli” ( T.Skou-Hansen), dlatego odkrywane w dzieciństwie i kształtowane przez fachowców tj. p.Władysława Mołdrzyka z GOK Baborów, dają szansę spełnienia. Uczennica klasy 1a – Karolina Górska, ma szansę na to spełnienie, gdyż zagrana przez nią na keyboard’zie z wielką pasją kolęda, wzruszyła nie tylko jej stojącą nieopodal mamę i nauczyciela gry, ale także innych gości.

Na naszej festiwalowej scenie taniec odgrywał w tym roku szczególną rolę. Kolejną, małą tancerką, która swoją pasję tańczenia pielęgnuje od pierwszych przedszkolnych przedstawień była Oliwia Wiecha z klasy 2a, która doskonale zaprezentowała swoje umiejętności w radosnej, energicznej salsie. Układ taneczny, ruchy ciała, mimika twarzy, a przede wszystkim fantastyczny kontakt z publicznością dowodzą, że w naszej szkole rośnie gwiazda w dziedzinie tańca.

Kolejna uczestniczka naszego festiwalu, to Pola Mróz – uczennica klasy 4c, dziewczynka niesamowicie skromna, ale bardzo utalentowana w wielu dziedzinach, między innymi muzycznych, plastycznych, matematycznych i językowych. Pola zaśpiewała przepiękną balladę Leonada Cohen’a „Hallelujach”, za której wykonanie otrzymała gromkie brawa. Nad poprawnością językową czuwały jej nauczycielka języka angielskiego p.Lidia Maksymowicz oraz mama Poli.

Głównym celem Festiwalu „Ludzie z Pasją” jest promowanie zainteresowań i talentów w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Pielęgnowanie pasji kształtuje nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim charakter. Taką właśnie postawę – siłę charakteru w połączeniu ze sprawnością fizyczną - w swojej prezentacji pokazał uczeń klasy 2a w niezwykłym pokazie sztuki karate „SZOTOKAN” – Wojciech Reichel.

Kolejni festiwalowi uczestnicy to uczniowie klasy 2b czyli „Wesołe pląsy”, którzy podczas edukacji artystycznej z p.Bożena Witkoś rozwijają pasje teatralne i taneczne. Już jako pierwszoklasiści dzielnie zaprezentowali się w tańcu Zorba i zostali nagrodzeni licznymi brawami na szkolnej akademii. Zespół prowadzony przez p.Bożenę Witkoś i p.Barbarę Waga, w tym roku podczas prezentacji, przedstawił swoje umiejętności w dwóch tańcach międzynarodowych: „Kalinka” i wesołym tańcu izraelskim. Prezentację artystyczną tych małych tancerzy wzbogaciły zaprojektowane i ręcznie wykonane przez p.Witkoś nakrycia głowy. Pani Bożena powiedziała „lubię robić takie rzeczy” i tę pasję też było widać.

Nad rozwijaniem pasji wokalnych, następnych wykonawców, czuwa p.E. Szwec. To Zespół „Pauza”, który reprezentuje szkołę i okrasza śpiewem wiele uroczystości także pozaszkolnych, a wzruszającym utworem „Znowu Cię spotykam”, który zaprezentował podczas festiwalu, „wyśpiewał” III miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki.

Kolejną pasjonatką tańca i uczestniczką festiwalu była Wiktoria Stopyra z klasy 5a -niesamowicie szalona i wygimnastykowana dziewczyna, o wielkim sercu, która potrafi „wytańczyć” każdy wolny skrawek szkolnych przestrzeni. Wiktoria zaprezentowała swoją pasję w autorskim układzie tanecznym pt. „Wijący wąż” do piosenki „Sorry” J.Bibera.

Po prezentacji tanecznej na naszej scenie pojawił się chłopiec ambitnie rozwijający swoje zainteresowania. Znamy jego piękny śpiew, recytacje, a także prezentowane na lekcjach i w konkursach zdolności plastyczne. To Henryk Skrzyp (3a) - w indywidualnej prezentacji wokalnej i recytatorskiej przygotowanej pod czujnym okiem p.E.Szwec. Henio po zaśpiewanym utworze „Rota” oraz wyrecytowanym wierszu „Orlątko” Artura.Oppmana otrzymał gratulacje od swej wychowawczyni oraz równie wielkie brawa jak poprzednicy.

Steve Jobs (pasjonat komputerów) powiedział przed laty „Musicie mieć pasję, bo inaczej zabraknie wam uporu”. Z takiego uporu w rozwijaniu swojej pasji znam kolejnego uczestnika tego festiwalu - Jakuba Bencal z klasy 7a, który potrafi wykorzystać każdą możliwą chwilę, by zagrać na naszym szkolnym pianinie. Jego upór w rozwijaniu pasji gry na klawiszach, silnie wspierany przez rodzinę, usłyszeliśmy w przepięknie zagranych czterech utworach: Nuvole Bianche – Ludovico Einaudi, Havana – Camila Cubello, Fuded – Alan Walker oraz River Flaws In you – Yiruma.

W naszej szkole nie brakuje utalentowanych uczniów. Kolejne pasjonatki akrobacji i tańca to niezwykle utalentowane, wygimnastykowane, pilne i przesympatyczne dziewczyny z klasy 6b, nad których rozwojem tanecznych pasji czuwa p.E.Szwec. Tańce dziewcząt znamy od wielu lat, gdyż zespół występuje na większości szkolnych i pozaszkolnych imprezach. W tym roku kolejny raz na zaproszenie Radia 90 występował w swoim popisowym numerze na raciborskim rynku podczas imprezy charytatywnej. Na festiwalu dziewczęta skupione w Zespole pod nazwą „Flowers” zaprezentowały taneczną choreografię pt „Szkolne Agentki”, którą „wytańczyły III miejsce na Powiatowym Konkursie Tanecznym w bieżącym roku szkolnym.

I znów przyszedł czas na podopiecznych GOK w Baborowie, czyli Formację taneczną „Mini System”, która pod instruktorskim okiem p.M.Wielgus pokazała energiczną choreografię taneczną pt.„Plemiona”. Widząc w szeregach formacji twarze naszych zdolnych uczennic nie można użyć jednego z narodowych okrzyków – „Dumni z naszych!”. Oj! Jestem.

Po tanecznych wyczynach przyszedł czas na manualny popis klawiszowy. Otóż kolejnym uczestnikiem prezentacji talentów był Dominik Gredes z klasy 5a, który ćwiczy swoje umiejętności gry na keyboard’zie w GOK Baborów, również prowadzony przez p.W.Mołdrzyka. Dominik dla potwierdzenia, że jest godnym uczestnikiem Festiwalu Talentów dwa dni przed występem zagrał mi utwór. Melodia uspokoiła i odprężyła mnie po ciężkim tygodniu pracy. To cudowne, że są takie chwile, które spotykają nas każdego dnia.

W klasie 2b oprócz talentów aktorskich, tanecznych i instrumentalnych, kryją się także pasje wokalne. Talentom trzeba dać możliwość zauważenia, dlatego w wokalnej prezentacji przedstawiła się Kasia Kejza, która zaśpiewała piosenkę „U zegarmistrza”. Delikatny głos wyrysował podziw i uśmiech na nie jednej twarzy przybyłych gości i dumę na twarzy wychowawczyni p.B.Witkoś.

Kolejna uczestniczka festiwalu jest dowodem na to, że aktywna praca się opłaca. Wiele godzin poświęconych na gimnastykę i akrobatykę przynosi liczne sukcesy i osiągnięcia w tej dziedzinie. Przed wszystkimi gośćmi „Ludzi z Pasją” wystąpiła nasza uczennica z klasy 4a, stale uśmiechnięta Antonina Bencal w układzie tanecznym z elementami akrobatyki. Za swoją artystyczną, pełna gracji prezentację salt, fikołków, mostków i szpagatów Tosia zebrała wielkie brawa, z których jej tata cieszył się najbardziej.

Nela Szulc to następna wokalistka, która swoim głosem i interpretacjami wzruszała szkolną publiczność już niejednokrotnie. Jest niezwykłą osobą, o wielkiej artystycznej wrażliwości, którą nie tylko usłyszeliśmy wokalnie, ale także tę wrażliwość mogliśmy docenić na jednym z plastycznych kiermaszowych artefaktów, czyli RĘCZNIE MALOWANEJ BOMBCE. Nela zaprezentowała przepiękną, wzruszającą piosenkę „Walk with me” – Belli Torne.

Pogodny człowiek, otwarty do ludzi łatwiej może rozwijać swoje pasje. Do takich właśnie należą dwie kolejne utalentowane dziewczyny, - Karolina Stanulewicz i Amelia Mazurkiewicz z klasy 6b, które jako przyjaciółki tworzą niezwykły taneczno – akrobatyczny duet. Swoje pasje akrobatyczne rozwijają w Raciborzu pod fachowym okiem trenerów, ale tutaj w szkole też nie próżnują - ich akrobacje i szpagaty można zobaczyć na każdej niemal przerwie, czasem na lekcjach oraz zajęciach świetlicowych. Na festiwalu zaprezentowały się znakomicie w swoim autorskim pokazie. Brawo dziewczyny!

Po akrobacjach znów na scenie pojawił się keyboard, na którego klawiszach kolędę „Anioł Pasterzom mówił” zagrał Gracjan Kraśnicki z klasy 8a. Bardzo, bardzo poprawne wykonanie wyrysowało podziw u słuchaczy i nauczyciela gry – p.W.Mołdrzyka z GOK Baborów, tym bardziej, że Gracjan uczy się gry na tym instrumencie dopiero od 3 miesięcy. Udany występ przed tak dużą publicznością, po takim krótkim stażu nauki dowodzi, że ludzie z pasją, to ludzie również odważni i wierzący w siebie, radośnie podchodzący do życia, czyli Gracjan.

Bardzo się cieszę, że na festiwalu nie zabrakło również podopiecznej p.Iwony Nowak - Aleny Surma (8a), która odznacza się niezwykłym talentem literackim, ciepłem wewnętrznym, a także niesamowitą dojrzałością emocjonalną. Alena pisze różne teksty, z których jeden zaprezentowała, jako swoją konkursową prezentację. Jej zainteresowania nie kończą się jednak tylko na literaturze. To dziewczyna utalentowana także instrumentalnie i plastycznie. Wrażliwość jak widać idzie w parze z talentem, więc doceniajmy takich ludzi.

Potem na nasz festiwalowy parkiet znów wbiegły energiczne dziewczyny z GOK Baborów (i też uczennice naszej szkoły), które jako Zespół taneczny „System” cudownie zaprezentował się w choreografii tańca nowoczesnego pt. „Wild”. Wyraźnie widać, że p.Wielgus – instruktorka tańca „zaraża” swoją pasją dziewczęta z zespołu.

Jako ostatni wystąpił nasz absolwent, 17-letni - Bartłomiej Karpiliński, o którego pasji do muzyki dowiedziałam się już w szkole podstawowej. Okazało się, że lubimy ten sam zespół Ira, a potem, że pięknie gra na gitarze (już od 5 lat). Wow! Chłopak z gitarą ….;) Jego pasja to również stare gitary, muzyka lat 80 i 90 oraz hodowla psów. Batek przedstawił wszystkim swoje zamiłowanie do gry na gitarze, a po prawie 10-minutowej rockowej prezentacji został nagrodzony brawami.

Pokazy na żywo, to nie jedyna forma dzielenia się swoimi pasjami na naszym festiwalu. Otóż swoje plastyczne pasje pokazały na prezentacjach stałych: Jagoda Lichtarowicz – uczennica klasy 7a - rysunki i akwarele, p.Kamila Stupek - malarstwo, rysunek, grafika i rzemiosło artystyczne oraz p.Katarzyna Sawicka – przepiękne kolorowanki. Pasję kolekcjonerską zaprezentował Jakub Suchanek z 5b w przeogromnej kolekcji otwieraczy z całego świata. Pasję do gotowania udowodniła ponownie p.Bożena Domagała, przygotowując przepyszny bigos, a p.Bartosz Kostyrka (kolejny nasz fantastyczny absolwent), który podczas całego Festiwalu Talentów dbał o nagłośnienie i oświetlenie, a przez to zaprezentował swoją pasję do elektroniki.

To jednak nie koniec prezentacji, bo „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, jak w finałowych jasełkach wybrzmiała fraza z ust Małego Księcia. Ale czyż nie wspaniałymi prezentacjami były upieczone przez rodziców ciasta? Czy nie wspaniałymi prezentacjami były kiermaszowe artefakty wykonane przez uczniów i rodziców? Czy nie przesympatyczną prezentacją był udział „torbowych Aniołów” w warsztatach plastycznych? Czy nie fantastyczną prezentacją był udział ponad stu uczniów w konkursie kamyczkowym, z których każdy cieszył się niezwykłym uznaniem na kiermaszu? Czy nie cudowną prezentacją było wspólne przygotowanie sali na festiwal i posprzątanie po nim? Czyż nie wzruszającą prezentacją był ogromnie ciepły występ uczniów w jasełkach? Czyż nie było piękną prezentacją namalowanie przez uczniów bombek i ich rekordowo dochodowa licytacja? Czyż nie było piękną bezinteresowną prezentacją zasponsorowanie nagród za konkursy? Czyż nie szlachetną prezentacją był pozalekcyjny czas nauczycieli, poświęcony na przygotowania uczniów, dekoracji, muzyki i innych organizacyjnych spraw? Czyż nie była ważną prezentacją wszelka pomoc uczniów, rodziców i innych pracowników ZSP?

Ten festiwal skupił w sobie wielu ludzi z najważniejszą z pasji - PASJĄ POMAGANIA. Tak! Pomagania – bo do tej właśnie pasji trzeba mieć wielkie serce. Otóż nie byłoby sprawnej organizacji i nic by się nie udało, gdyby „ludzie z pasją” nie chcieli być razem i nie widzieli wspólnego celu w działaniu.

Tak ważne na ten świąteczny czas, czas XXI wieku, czas stale wszystkich gdzieś pędzących – jest przesłanie wypowiedziane przez dzieci w końcowym jasełkowym przedstawieniu, że w imię Miłości, musimy się zatrzymać, bo choć brakuje nam czasu – mamy siebie.

Festiwal Talentów „Ludzie z pasją” pokazał, że mogliśmy się zatrzymać – przyjść i wspólnie spędzić czas, zarówno na przygotowaniach, jak i obecności i zaangażowaniu w dniu wydarzenia.. Nie znajduję słów, by wyrazić swoją wdzięczność za wszystko wszystkim,, niech więc to z serca płynące DZIĘKUJĘ, będzie wyrazem mojego uznania za wszelki wkład w to nasze wspólne wydarzenie. Nie sposób też wymienić wszystkich osób z nazwiska, bo artykuł zawierałby jeszcze kilka stron, nie mniej jednak chce podziękować szczególnie p.Ewelinie Szwec za to, że pomogła i wspierała mnie najbardziej spośród nauczycieli – była ze mną od zasiania idei tegorocznego festiwalu do jego finału, czyli poprzez jasełkowe przesłanie postawiła przysłowiową kropkę nad „i”. A spośród rodziców największe podziękowania składam na ręce przewodniczącej Rady Rodziców p.Magdaleny Knapik, za jej wsparcie, ciepłe słowo i poświęcony czas.

A teraz czas na konkursowe podsumowania, bo choć „talent to rzecz cudowna, ale nie posłuży nikomu, komu brak wytrwałości.” (Honore de Balzak).

W tym roku festiwalowi talentów po raz pierwszy towarzyszył plebiscyt na najlepszą prezentację pasji. Zwycięzcami w kolejnych kategoriach są:

- prezentacja indywidualna – Pola Mróz 4c

- prezentacja grupowa – „Wesołe pląsy” z klasy 2b

- prezentacja stała – p.Kamila Stupek

                Konkurs „Najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe” – kategoria RODZICE

I miejsce – p. Ewa Krzykała

II miejsce – p. Anna Kwiatkowska

III miejsce – p. Anna Sadło

Wyróżnienie – p. Elżbieta Kaźmierska

Konkurs „Najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe” – kategoria UCZNIOWIE

I miejsce – Fabian Krzykała 5b

II miejsce ex – Julia Kwiatkowska 5b i Oliwia Wołk 6a

III miejsce ex – Natalia Popów 6a, Milena Wochnik 5b oraz Oliwia Lipińska 4c

Wyróżnienie – Sergiusz Polak 4b

 

Konkurs „Bożonarodzeniowy kamyk na szczęście” – kategoria klas 1-3

I miejsce – Lena Wielgus 2b

II miejsce – Niklas Hein 3a

III miejsce – Ania Rzeźnik 3a

W konkursie „Bożonarodzeniowy kamyk na szczęście” – kategoria klas 4-6

I miejsce – Kacper Sadło 4c

II miejsce – Julia Krzuś 4b

III miejsce ex – Leszek Kumorek 4b i Wiktoria Baziak 6b

 W konkursie „Bombka ręcznie malowana”

I miejsce – Weronika Hipnarowicz 8a

II miejsce – Julia Śledzik 8a

III miejsce – Aleksandra Jakubowska 3a Gim

 Wszystkim uczestnikom Festiwalu Talentów „Ludzie z Pasją” oraz świątecznych konkursów plastycznych jeszcze raz serdecznie dziękuję za udział oraz włożony trud w przygotowanie prezentacji i prac, a laureatom konkursowych zmagań gratuluję!

Z życzeniami zdrowych i pogodnych w sercu Świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowym Roku domów pełnych Miłości.

Elżbieta Olejnik

KOORDYNATOR AKCJI

 

 

ziomowisko 2019m

 

 

„Chwalcie Go Bębnem i tańcem, chwalcie Go na strunach i flecie”

                                                                            Psalm 150

     Grudzień to najpiękniejszy miesiąc w roku, wszystkim kojarzy się z atmosferą Świąt Bożego Narodzenia, czasem wzruszeń, radosnych spotkań oraz melodią kolęd. Tak właśnie było 7 grudnia w Raciborzu, gdzie w świątecznym nastroju, w Klubie Młodzieżowym „Strefa” odbył się XVIII Wojewódzki Konkurs o tytuł „Mistrza Fletu”. W konkursie brały udział zespoły flecistów ze szkół podstawowych z województwa śląskiego i nie tylko. Uczniowie naszej szkoły zostali zakwalifikowani do dwóch kategorii wiekowych i wraz z zespołami flecistów z całego województwa „walczyli” o miejsce na podium. Poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego odniesione sukcesy naszych uczniów są ogromnym wyróżnieniem naszej szkoły na tle innych szkół. Nasz najmłodszy zespół startował w kategorii klas I-III i kolędami „Z narodzenia Pana” i „Mizerna cicha” wygrał na fletach I miejsce. Skład zespołu to: Anna Rzeźnik, Maja Stanulewicz, Zuzanna Pytel, Laura Kaźmierska, Amelia Janicka, Maja Tokarz, Helena Ćwikłowska, Kuba Marmucki, Henryk Skrzyp, Niklas Hein, Stanisław Zagraba, Antoni Antoszczyszyn, Piotr Wieczorek i Gabriel Mika. Starszy zespół- kategoria klas IV-VIII zaprezentował kolędy: „Pójdzmy wszyscy do stajenki” i „Est is ein Ros entsprungen” i zajął II miejsce. Skład zespołu to: Dżesika Baziak, Wiktoria Baziak, Karolina Stanulewicz, Amelia Mazurkiewicz, Oliwier Mazurkiewicz, Nicola Fergisz, Oliwia Kmiecik, Anna Larisch, Kamila Bilicka, Julia Muller, Igor Pawelec, Oskar Tatura, Oliwia Osadnik i Lilianna Ligocka. Najstarszy zespół naszej szkoły zagrał na fletach „Bracia patrzcie jeno” i „W Betlejem w ciemną noc” i w swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce. Skład zespołu to: Paulina Olejnik, Julia Śledzik, Zuzanna Garda, Weronika Hipnarowicz, Dawid Bensz, Nikola Pachowicz i Wiktor Adamski. Wiemy, jak wiele pracy, godzin ćwiczeń dzieci musiały poświęcić, aby osiągnąć ten sukces, dlatego jesteśmy bardzo dumne z naszych uczniów i życzymy im jeszcze wielu takich radosnych i szczęśliwych chwil, jakie towarzyszyły nam właśnie tego dnia, kiedy po długich obradach jury, odbieraliśmy nagrody.

Serdecznie DZIĘKUJEMY Dyrekcji naszej szkoły, Rodzicom naszych uczniów za pomoc i wsparcie w zakresie rozwijania zainteresowań i talentów naszych uczniów oraz wszystkim osobom, które tego dnia nam kibicowały.

Ewelina Szwec i Anna Dawidów- nauczycielki ZSP

 

 

 „bo my mamy zdolne mamy”- projekt realizowany w klasie III a

 

     W roku szkolnym 2018/2019 w klasie III a realizowany jest radosny projekt „…bo my mamy zdolne mamy…”. Celem projektu jest zaangażowanie zdolnych mam, które swoimi zainteresowaniami, wspaniałymi pasjami dzielą się z klasowymi dziećmi i „żywo” uczestniczą w życiu klasy. W pierwszej odsłonie zaplanowanych działań „wystąpiła” mama, naszego klasowego Piotrusia, Pani Aleksandra Wieczorek- nauczycielka języka czeskiego, która ukończyła filologię czeską i jest pasjonatką tego języka. 15 listopada nasza klasa przybrała barwy polsko- czeskie i piosenką w języku naszych sąsiadów rozpoczęły się zajęcia. Pani Ola pięknie przestawiła się dzieciom i poprowadziła lekcje mówiąc wyłącznie po czesku. Jak się okazało, wszystkie dzieci rozumiały ją doskonale. Mama Piotrusia prowadziła zajęcia metodami aktywnymi, które rozbudzają wyobraźnię dzieci, podwyższają poziom ich aktywności, mobilizują do samodzielnego myślenia i wspaniale angażują dzieci do pracy. Uczniowie poznali podstawowe, czeskie słowa, nauczyli się piosenki w języku czeskim „Dobry den” i wzięli udział w zabawie, która wzbudziła wśród uczniów wiele emocji. Rodzinne drużyny „walczyły” ze sobą zachowując zasady „fair play”. Po udanych zajęciach, Pani Ola przygotowała dla dzieci nagrodę, słodką niespodziankę w postaci czeskich, kolorowych lentilek. Dzieci również odwdzięczyły się mamie Piotrusia za wspaniałe zajęcia brawami oraz wręczyły podziękowanie, które przygotowały wraz ze swoją wychowawczynią.

Serdecznie DZIĘKUJĘ Pani Aleksandrze Wieczorek za zaangażowanie w życie naszej klasy, poprowadzenie wspaniałych zajęć oraz podzielenie się swoją, życiową pasją. Po tych zajęciach, dzieci z pewnością nie będą miały problemu, aby porozumieć się z naszymi, bliskimi sąsiadami, a radosne chwile, które spędziliśmy razem pozostaną na zawsze w naszych sercach.

Nasz klasowy projekt i podejmowane działania o charakterze dydaktyczno- wychowawczym mają na celu zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji w ramach programu doradztwa zawodowego na poziomie edukacji wczesnoszkolnej.

 Ewelina Szwec- nauczycielka ZSP


 

      Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSP w Baborowie został zorganizowany uroczysty apel, na wstępie którego, chcąc zaakcentować nasz udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zabrała głos pani dyrektor Alicja Szuba, która przywitała wszystkich zaproszonych gości, wśród nich znalazł się dr Marek Gadowicz z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Jego wykład przybliżył uczniom najistotniejsze wydarzenia i postaci związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przyczynił się także do zwiększenia, wśród dzieci i młodzieży, poziomu wiedzy dotyczącej historii naszego kraju. Następnie reprezentanci klasy 4b - Sabina i Gabriel Chacko, przygotowani przez panią Barbarę Piotrowską, zaprezentowali wiersz Władysława Bełzy „Katechizm Polskiego dziecka”. Nie ma chyba w naszym kraju osoby, która by nie znała tego, tak prostego w formie, ale jakże znaczącego i podniosłego w treści, utworu. Kolejnym punktem programu była „Rota”, którą z dziecięcą szczerością, przepięknie wyśpiewał najmłodszy uczestnik apelu - Henryk Skrzyp uczeń klasy 3a przygotowany przez panią Ewelinę Szwec. Uroczystość związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości to dobry moment na przypomnienie sobie takich znanych utworów Adama Mickiewicza jak w „Reduta Ordona” czy „Śmierć Pułkownika” lub trochę mniej popularnych jak utwór pod incipitem „Gdy tu mój trup”. Wysłuchaliśmy ich w wykonaniu Weroniki Hipnarowicz, Karoliny Żądło oraz Zuzanny Gardy. Tymi utworami dziewczęta reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, do którego przygotowała je pani Iwona Nowak. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, stworzyła także okazję do zorganizowania w naszej szkole konkursów o tematyce patriotycznej: recytatorskiego i historycznego.
Podczas apelu zwycięzcom zostały rozdane nagrody. Następnie wysłuchaliśmy piosenki „Niepodległa” w wykonaniu Joanny Stańczyk przygotowanej przez panią Bożenę Bensz.
Ta wspaniała uroczystość nie byłaby tak wyjątkowa, gdyby nie efektowna dekoracja wykonana przez panią Elżbietę Olejnik oraz zdobiące pierś każdego ucznia, nauczyciela i zaproszonych gości, kotyliony w barwach narodowych pomysłu i wykonania pani Anny Szewczuk. Punktem kulminacyjnym apelu był występ uczniów naszej szkoły, którzy uczestniczyli w zajęciach teatralnych w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia…” będącym grantem Fundacji BGK i programu „Na 100 Niepodległa” realizowanego w naszej szkole przez p. Annę Rozłucką – Jankowską i p. Iwonę Nowak.

Głównymi celami projektu jest umacnianie tożsamości lokalnej i narodowej dzieci i młodzieży, a także zwiększenie ich wiedzy na temat działań związanych z dążeniem Polaków do niepodległości. Grupa, przygotowana aktorsko - przez reżysera teatru i pedagoga panią Grażynę Tabor z Raciborskiego Centrum Kultury oraz wokalnie przez panią Annę Jegerską-Michalską – pieśniarkę i aktorkę, zaprezentowała przepiękną etiudę teatralną. Inspiracją do jej powstania były losy rodzin uczniów biorących  w niej udział. Występ wywołał u oglądających łzy wzruszenia oraz ogromne emocje. Nie bez znaczenia była tutaj scenografia składająca się z przedmiotów, sprzętów i elementów garderoby, która nawiązywała do czasów wojny i wczesnych lat powojennych. Naturalność, swoboda, lekkość gry aktorskiej, a także pieśni z dawnych Kresów Wschodnich wyśpiewane na trzy głosy po ukraińsku sprawiły, że byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia.

Iwona Nowak, Anna Rozłucka-Jankowska
nauczycielki ZSP w Baborowie

 

 

       Od kilku już lat ósmego listopada uczniowie klas I-III   naszej szkoły biorą udział w programie edukacyjnym „ Śniadanie daje moc”. Tak było i też w tym roku.
     Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który daje dzieciom wiele energii do nauki, pozwala lepiej koncentrować się w czasie lekcji i daje siłę do zabawy.
     W tym dniu nasi młodsi uczniowie spotkali się w stołówce szkolnej. Najpierw utrwalali wiedzę o zasadach zdrowego odżywiania się, a potem wspólnie przygotowywali oraz spożywali zdrowe i kolorowe kanapki. Jak zwykle podczas takiej pracy wykazali wielką inwencję kulinarną co zostało uwiecznione na załączonych fotografiach.
     Należy podkreślić, że wspólne śniadanie było nie tylko świetną zabawą, ale też nauką o tym, jak ważne jest dla każdego człowieka zdrowe odżywianie.

Wychowawczynie klas   I-III
ZSP w Baborowie

 

 

      W dniu 08.11.2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baborowie odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „W drodze do niepodległości”. Jednym z prelegentów i zaproszonych gości był dr Marek Gadowicz z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Jego wykład przybliżył uczniom najistotniejsze wydarzenia i postaci związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przyczynił się także do zwiększenia, wśród dzieci i młodzieży, poziomu wiedzy dotyczącej historii naszego kraju. Wystawa zorganizowana w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległej Polski ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jest to forma nowoczesnej i atrakcyjnej lekcji historii, dla uczniów i dorosłych. Fundatorami wystawy są Bank Pocztowy SA i PERN SA. Partnerami merytorycznymi natomiast Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych. Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości. Organizacji wystawy towarzyszyły konkursy historyczne związane z tematyką odzyskania niepodległości oraz prelekcje o tematyce patriotycznej.

 Anna Rozłucka-Jankowska


 
More Articles...
22973652
23262028