logotyp m


„Powrót do korzeni” - pod takim hasłem w dniach od 07 – 09. 06.2018r. w ZSP w Baborowie odbył się biwak harcerski przeprowadzony w ramach grantu LGD „Powrót do przeszłości – historia miasta i gminy Baborów”. Projekt realizowany był we współpracy ze Stowarzyszeniem EKO LOGIKA Baborów. Głównymi celami przyświecającymi przy organizacji biwaku były: zapoznanie młodych ludzi z historią ZHP

na terenie Ziemi Głubczyckiej, zacieśnianie więzi międzypokoleniowej, kształtowanie postawy patriotycznej w nawiązaniu do historii regionu.

Biwak rozpoczął się w czwartkowe popołudnie od prezentacji militariów, którą specjalnie dla nas przygotowali miłośnicy sprzętu wojskowego – uczniowie szkół średnich z Raciborza. Kolejnym punktem programu było spotkanie z emerytowanymi działaczkami ZHP, nauczycielkami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie paniami: Krystyną Jankowską, Teresą Warunek, Elżbietą Chacko, Ireną Franków, Teresą Gorczyńską, Albiną Opyt. Druhny, które niegdyś w naszej szkole prowadziły drużyny harcerskie, opowiedziały w przepięknej, wzruszającej gawędzie, jak przed laty wyglądały zbiórki harcerskie, biwaki, obozy, jakie piosenki śpiewano i jakie czasopisma czytali harcerze. Okazuje się, że choć lata mijają, harcerze wciąż są tacy sami i tak naprawdę niewiele nas różni. Podczas spotkania druhna Krystyna Jankowska przekazała na ręce druhny Ewy Świercz, która od wielu lat prowadzi obecną Drużynę Harcerską w Baborowie „Zawisza Czarny”, pamiątki harcerskie w postaci śpiewników, czasopisma „Świat Młodych”, odezw i biuletynów oraz wielu innych materiałów, które na pewno wzbogacą wyposażenie harcówki i uzupełnią wiedzę zuchów i harcerzy podczas niejednej zbiórki. Wspomnieniami z czasów harcerstwa podzieliła się z nami również obecna pani dyrektor ZSP w Baborowie – Alicja Szuba. Spotkanie nie miałoby zapewne tak uroczystej oprawy, gdyby nie obecność Komendanta Hufca Głubczyce, Druha Ryszarda Kańtocha, który w swojej gawędzie nawiązał szerzej do historii i ideałów harcerstwa, wspomniał zarówno Roberta Baden – Powella, Aleksandra Kamińskiego, Szare Szeregi oraz tak ważną dla każdego harcerza symbolikę krzyża

i lilijki, odniósł się do Prawa Harcerskiego i idei patriotyzmu kultywowanej w drużynach harcerskich. Gawęda, jak to wśród harcerzy bywa zakończyła się wesołym śpiewem, pląsami oraz przede wszystkim braterską iskierką i obietnicąprzy innym ogniu, w inną noc do zobaczenia znów…Tak minął pierwszy dzień biwaku.

W kolejnym, już od rana czekały na harcerzy same wyzwania. Pierwszym i chyba najtrudniejszym okazała się …pobudka. Z pozostałymi poszło już znacznie łatwiej. Podczas trwającej ponad cztery godziny gry terenowej połączonej z podchodami, trzy drużyny harcerskie

z Głubczyc, Lisięcic i Baborowa poznawały historię naszego miasta, a także legendy związane z miejscowościami gminy Baborów oraz powiatu głubczyckiego. Nie zabrakło również zadań związanych z harcerstwem, kodowania, wesołych konkurencji sportowych, podchwytliwych zagadek przyrodniczych i matematycznych, testów wiedzy i wielu innych. Wszystkie zakończyły się pełnym sukcesem, bo dla harcerza nie ma rzeczy niemożliwych i przeszkód nie do pokonania.

Piątkowe popołudnie przebiegało już w znacznie spokojniejszej, żeby nie powiedzieć lirycznej atmosferze, ponieważ przed drużynami stanęło artystyczne wyzwanie polegające na ułożeniu wiersza związanego z biwakiem, harcerstwem czy też reprezentowanymi miejscowościami, żeby jednak nie było za łatwo, harcerze musieli także wykonać ilustrację do jednej z poznanych legend. Poniżej jeden z powstałych utworów napisany przez drużynę z Głubczyc:


Dziś jesteśmy na biwaku

w pewnym mieście Baborowie,

dlatego Wam przedstawiamy

nasze skromne rymy owe.

 

Byli tutaj git chłopaki,

Co tu z ASG strzelają

Pokazali nam jak trafiać,

Świetne karabiny mają.

 

Przyjechały także druhny,

Które dawne czasy znają

O tym, jak kiedyś to było

Chętnie nam opowiadają.

 

Dzisiaj za to na podchodach

Zwiedziliśmy cale miasto,

Wykonaliśmy zadania,

Teraz byśmy zjedli ciasto.

 

Nie ma ciasta, lecz są lody

Bardzo dobre, swoja drogą

Dołącz bracie do harcerstwa

Przeżyjmy przygodę nową.

 

Drużyna „Tropiciele”


Artystycznie zregenerowani harcerze byli gotowi do kolejnych wyzwań. Nie wiedzieli co ich czeka, kiedy na boisku szkolnym pojawiła się słynąca z niekonwencjonalnych zadań sportowych pani Joanna Bieniek. Oj, działo się działo…..Najstarsi druhowie nie pamiętają takich salw śmiechu. W pełni zintegrowani harcerze ruszyli do konkurencji sportowych na wesoło. Przeciąganie liny, skoki na „piłkach z uszami” – jakkolwiek to brzmi, łatwe nie było, kto widział, ten wie - wyścigi grupowe na kolanach i wiele innych, fantastycznych zabaw, które zjednoczyły poszczególne drużyny. Nie było już my, wy, oni, wszyscy staliśmy się jedną wielką rodziną harcerzy, którzy razem dobrze się czują, potrafią się bawić i chcą ze sobą przebywać. Efektem tak wspaniałej integracji była wspólnie odtańczona, jakże popularna obecnie wśród młodzieży, „belgijka”. Oczywiście skoro mowa o harcerzach to i ten wieczór, a właściwie już noc, nie mogły się zakończyć inaczej jak tylko dźwiękami gitar i piosenkami, które od lat jednoczą wszystkich harcerzy w jedna wielką wspólnotę.

Sobota… i zakończenia nadszedł czas. Uroczysty apel, wręczenie symbolicznych pucharów, podziękowania za wspólnie spędzone chwile, obietnice kolejnych spotkań, biwaków, obozów… . To co dobre szybko się kończy, ale tylko na jakiś czas, krótki moment, bo jak mówią słowa piosenki: Powrócisz, by wspomnieć te magiczne wspólne chwile, kiedy Twój druh na gitarze grał…

                                                                                                                                      

Iwona Nowak, Anna Rozłucka-Jankowska

 


 

 

 

Szanowni Państwo,

     1 czerwca 2018r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć. 

W załączeniu materiały informacyjne dotyczące programu rządowego „Dobry Start”.

Dobry Start_plakat

Dobry Start_ulotka

List do dyrektorów szkół_Dobry Start

 

      W ramach realizacji projektów gimnazjalnych grupa uczniów z klasy III b namalowała, pomiędzy pracownią polonistyczną a historyczną, mural. Nawiązuje on do akcji sabotażowych przeprowadzonych w czasie II wojny światowej i opisanych w lekturze „Kamienie na szaniec”. Z boku natomiast zamieszczony jest portret autora powieści – Aleksandra Kamińskiego oraz sentencje. Jedna z nich to cytat z książki i jednocześnie nawiązanie do tytułu – fragment z utworu „Testament mój” Juliusza Słowackiego:

     „Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei

     ………………………………………………………………….

     A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

     Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…”

     Uczniowie zafascynowani są postawami głównych bohaterów lektury: Alka Dawidowskiego, Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego. Uczą się jednocześnie, jak ważne w życiu jest wytyczanie celów, wytrwałe dążenie do ich realizacji. Przekonują się, jak istotna jest przyjaźń, możliwość polegania na drugiej osobie. Poznają historię swojej ojczyzny, kształtują postawę szacunku do przeszłości oraz uczą się patriotyzmu.

     Za pomoc w wykonaniu muralu, wsparcie finansowe bardzo dziękujemy Prezes Banku Spółdzielczego w Baborowie – p. Teresie Demianowskiej, p. Andrzejowi Hoffmannowi, p. Wojciechowi Kozaczek.

Barbara Piotrowska

DSC 0781_m

 

DSC 0783_m

 

 

     11 czerwca, już po raz 12., na Górze św. Anny odbyło się spotkanie szkół im. Jana Pawła II znajdujących się na terenie Diecezji Opolskiej. Zespół Szkolno – Przedszkolny reprezentowała, wraz z pocztem sztandarowym, grupa 25 uczniów.

     O godz. 9.30 ks. bp Paweł Stobrawa przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. Jej oprawę liturgiczną przygotowała nasza szkoła. Po zakończeniu Eucharystii księża, poczty sztandarowe, zebrani pielgrzymi przeszli pod, znajdujący się obok świątyni,  pomnik św. Jana Pawła II. Tam również wspólnie pomodlono się do Patrona szkół o opiekę i błogosławieństwo.

     Kolejnym punktem była część artystyczna, którą przygotowało kółko teatralne działające przy naszym gimnazjum. Przedstawiona została drama pt. „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”, która przybliża życie św. Jana Pawła II, przekazuje Jego naukę, skłania do refleksji i przemyśleń, chwili zatrzymania się. Wielu uczestników, na czele z ks. bp Pawłem Stobrawą, po obejrzeniu dramy, dało piękne świadectwo przeżycia duchowego i wizualnego. Owy spektakl „poruszył serca i sumienia” oglądających. Następnie, po uroczystym błogosławieństwie, udzielonym przez księdza biskupa, przyszła chwila na spotkania, rozmowy i pamiątkowe zdjęcia.

     Nauka św. Jana Pawła II pozostaje w naszych sercach.

     Dramę, przedstawioną na Górze św. Anny, w niedzielę – 10 czerwca - obejrzeli mieszkańcy Baborowa. W imieniu swoim i występującej młodzieży dziękuję o. przeorowi Tadeuszowi Janowiakowi za możliwość występu oraz ciepłe przyjęcie. Naszym widzom serdecznie dziękujemy za okazaną sympatię oraz wiele słów uznania. Cieszymy się, że drama tak bardzo się podobała i tak mocno trafiła do serc odbiorców.

Barbara Piotrowska

Ks. Grzegorz Sonnek

DSC 0751_m

 

      Uczniowie klasy IIa promują swoje miasto oraz znajdujące się w nim zabytki, biorąc udział w ogólnopolskim, międzyszkolnym projekcie wymiany pocztówkowej „Poznaj swój kraj”. To wspaniała lekcja geografii, podczas której dzieci poznają polskie miasta i ich miejsca na mapie Polski. Z zainteresowaniem poszerzają wiedzę na temat tradycji i kultury innych regionów.  Pobudzają wyobraźnię, która sprawia, że bardziej interesują się turystyką i podróżami.  W tradycyjny sposób uczą się pisać pozdrowienia, adresować kartki, które trafiają do szkół w całej Polsce. Dla najmłodszych dzieci taka forma komunikacji jest już nieznana, gdyż została zastąpiona przez SMSy czy maile. Podczas realizacji projektu, uczniowie uczą się też otwartej postawy na świat- przekonują się o tym, że nawet z nieznajomymi osobami można nawiązać życzliwy kontakt. Dzięki temu w przyszłości będzie im o wiele łatwiej poznawać nowych ludzi i nawiązywać pozytywne relacje. Udział w projekcie to nie tylko zabawa, ale też nauka, która sprawia dzieciom wiele radości.

Ewelina Szwec

 
     Nasz szkoła łączy tradycje z nowoczesnością. Drugi semestr uczniowie klasy drugiej rozpoczęli z nowym wyposażeniem sali lekcyjnej. Skomputeryzowany ekran dotykowy zakupiony dzięki środkom pozyskanym z programu AKTYWNA TABLICA wspiera, uczy i bawi drugoklasistów podczas wszystkich zajęć lekcyjnych. Rozbudowane funkcje tego urządzenia wykorzystujemy każdego dnia do pisania, rysowania, prezentacji multimedialnych, filmów i ćwiczeń interaktywnych. Dzieci chętniej utrwalają swoje wiadomości i umiejętności, wykorzystując nowe technologie informatyczne, które są już wszechobecne we współczesnym świecie, dlatego „poruszania” się w nim, musimy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Monitor jest dla drugoklasistów nowością, ale sprawia im wiele radości, a urozmaicone zajęcia dostarczają dzieciom nowych wrażeń i motywują do systematycznej nauki.

Ewelina Szwec

 

RATUJEMY ŻYCIE

Pod takim hasłem 25 maja 2018r. w ZSP w Baborowie odbyła się akcja „Dzień Ratownictwa”, której celem było propagowanie idei ratownictwa przedmedycznego, kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych, promowania honorowego oddawania krwi.

Uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach. Poznawali i utrwalali wiedzę na temat pracy służb ratowniczych podczas pokazów ratowniczych. Brali udział w konkursach:

w V Powiatowym Konkursie „Umiem Ratować” dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z powiatu głubczyckiego zajmując I miejsce,

w IV polsko-czeskich zawodach w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej zajmując III miejsce,

w konkursie „Rozpoznaj zagrożenie” prowadzonym przez Oddział Terenowy KRUS w Głubczycach,

w konkursie „Mistrz kierownicy”.

Promowali aktywność ruchową podczas towarzyskich polsko-czeskich rozgrywek sportowych. Zdawali egzamin na kartę rowerową.

Tworzyli prace pod hasłem „Drzewka życia”, „Jedz zdrowo, żyj sportowo i kolorowo”, „Oddaj krew do banku, Ty też możesz być na debecie”.

Promując zdrowie brali udział w biegach po zdrowie: „Strażnicy czerwonej krwinki”, „Krwiobieg” oraz przygotowali i zajadali pyszną i zdrową sałatkę owocową pod hasłem „Zdrowe jedzenie-zdrowa krew”.

Pod honorowym patronatem SANEPiD z Głubczyc w ramach działania „Dbamy o zdrowie” dzieci kształtowały nawyki zdrowego odżywiania, poznawały znaczenie wody, a okoliczni mieszkańcy mieli możliwość ćwiczenia umiejętności samobadania piersi z wykorzystaniem fantoma, prowadzone przez pracownika Sanepid.

We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Baborowie odbyło się działanie promujące czytelnictwo pod nazwą „Czytam do ostatniej kropli krwi”.

Podczas Dnia Ratownictwa odbyła się zbiórka krwi prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Opola.

 

Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za oddaną krew.

 

Za okazaną pomoc, wspieranie naszych szkolnych działań ogromnie dziękujemy służbom ratowniczym:

strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Baborowa oraz z Powiatowej Straży Pożarnej z Głubczyc,

ratownikowi medycznemu z Oddziału Ratunkowego Szpitala z Kędzierzyna-Koźla,

ratownikom z Oddziału Terenowego WOPR z Kędzierzyna- Koźla,

szkolnejpielęgniarce.    


Dziękujemy bardzo:  pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głubczycach, Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Głubczycach, Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Baborowie, Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie.

 

 

 

 
More Articles...
22039824
22197572