RATUJEMY ŻYCIE

Pod takim hasłem 25 maja 2018r. w ZSP w Baborowie odbyła się akcja „Dzień Ratownictwa”, której celem było propagowanie idei ratownictwa przedmedycznego, kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych, promowania honorowego oddawania krwi.

Uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach. Poznawali i utrwalali wiedzę na temat pracy służb ratowniczych podczas pokazów ratowniczych. Brali udział w konkursach:

w V Powiatowym Konkursie „Umiem Ratować” dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z powiatu głubczyckiego zajmując I miejsce,

w IV polsko-czeskich zawodach w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej zajmując III miejsce,

w konkursie „Rozpoznaj zagrożenie” prowadzonym przez Oddział Terenowy KRUS w Głubczycach,

w konkursie „Mistrz kierownicy”.

Promowali aktywność ruchową podczas towarzyskich polsko-czeskich rozgrywek sportowych. Zdawali egzamin na kartę rowerową.

Tworzyli prace pod hasłem „Drzewka życia”, „Jedz zdrowo, żyj sportowo i kolorowo”, „Oddaj krew do banku, Ty też możesz być na debecie”.

Promując zdrowie brali udział w biegach po zdrowie: „Strażnicy czerwonej krwinki”, „Krwiobieg” oraz przygotowali i zajadali pyszną i zdrową sałatkę owocową pod hasłem „Zdrowe jedzenie-zdrowa krew”.

Pod honorowym patronatem SANEPiD z Głubczyc w ramach działania „Dbamy o zdrowie” dzieci kształtowały nawyki zdrowego odżywiania, poznawały znaczenie wody, a okoliczni mieszkańcy mieli możliwość ćwiczenia umiejętności samobadania piersi z wykorzystaniem fantoma, prowadzone przez pracownika Sanepid.

We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Baborowie odbyło się działanie promujące czytelnictwo pod nazwą „Czytam do ostatniej kropli krwi”.

Podczas Dnia Ratownictwa odbyła się zbiórka krwi prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Opola.

 

Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za oddaną krew.

 

Za okazaną pomoc, wspieranie naszych szkolnych działań ogromnie dziękujemy służbom ratowniczym:

strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Baborowa oraz z Powiatowej Straży Pożarnej z Głubczyc,

ratownikowi medycznemu z Oddziału Ratunkowego Szpitala z Kędzierzyna-Koźla,

ratownikom z Oddziału Terenowego WOPR z Kędzierzyna- Koźla,

szkolnejpielęgniarce.    


Dziękujemy bardzo:  pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głubczycach, Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Głubczycach, Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Baborowie, Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie.

 

 

 

 

 Wystep Zespolu_Perla_m

 

W piątek 18 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. To właśnie w tym dniu, podczas uroczystej akademii poświęconej naszemu Patronowi - Janowi Pawłowi II, ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego „Promieniowanie Ojcostwa”.

Konkurs na projekt znaczka pielgrzymkowego Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbywa się w naszej szkole co roku, ale za każdym razem pod innym tytułem.

Tym razem, wprowadziliśmy dodatkowo drobne zmiany organizacyjne, które wynikały z wniosków pokonkursowych z lat ubiegłych. Otóż po raz pierwszy uczestnicy konkursu zmagali się z tematem pracy „na żywo” w szkole, wykonując projekty wybraną techniką plastyczną w swoim towarzystwie, pod czujnym okiem nauczyciela plastyki.

Promieniowanie naszego Patrona dało się odczuć podczas twórczych zmagań. Świadczyły o tym nie tylko magiczna, radosna atmosfera, ale też wspaniały wynik pracy.

Proszę spojrzeć jak 27. kwietnia tego roku powstawały prace:

Kolejną zmianą, jaką wprowadziliśmy w tym roku, było stworzenie JURY z całej społeczności szkolnej. Głosować mógł każdy uczeń, nauczyciel, pracownik, rodzic i każda osoba, która zetknęła się z pracami uczniów. Ilość oddanych dobrowolnie głosów świadczy o tym jak wielką Rodziną jesteśmy i jak Jan Paweł II stale nas jednoczy. Dziękuję Szacownemu Jury!

Oto wyniki konkursu:

Kategoria klas 1-3

Miejsce 1. Zuzanna Olejnik (3a)

KLASY 1-3 PSP (4) m

2. Zuzanna Pytel (2a) i Zuzanna Kozorys (3b)

KLASY 1-3 PSP (3) m

KLASY 1-3 PSP (10) m

3. Helena Ćwikłowska (2a)

KLASY 1-3 PSP (5) m

Kategoria klas 4-7

Miejsce 1. Weronika Hipnarowicz (7b)

KLASY 4-7 nr21_m

2. Jan Lechoszest (5a)

KLASY 4-7 nr23_m

3. Paulina Węgrzyn (7b)

KLASY 4-7 nr20_m

Kategoria klas gimnmazjalnych

Miejsce 1. Weronika Drążek (2a)

GIM nr1 m

2. Aleksandra Jakubowska (2a)

GIM nr2 m

Projekty znaczków Weroniki Hipnarowicz i Weroniki Drążek zostały wysłane na ogólnopolski etap konkursu – proszę o trzymanie kciuków, aby wygrał znaczek z naszej szkoły, bo wtedy stanie się on logo XVIII Pielgrzymki Rodziny Szkół im.Jana Pawła II na Jasna Górę w październiku br.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za piękną, zaangażowaną pracę i gratuluję wyniku.

Czekam na Was także w różnych konkursach plastycznych.

Elżbieta Olejnik

 

Plakat konkurs m

Głosowanie w konkursie zakończone!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili chwilkę na oddanie głosu w naszym konkursie.

 

Światowy Dzień Ziemi, obchodzony na całym świecie 22 kwietnia każdego roku, wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. W tym dniu na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Tegoroczne hasło akcji brzmiało: „Walczymy z plastikowymi zanieczyszczeniami planety”.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego również mieli możliwość uczestniczyć w tym wydarzeniu. Apelu z okazji Dnia Ziemi odbył się 25 kwietnia na sali gimnastycznej, rozpoczęło go krótkie wprowadzenie o historii tych obchodów w Polsce i na świecie. Następnie wręczono nagrody za udział w konkursach o tematyce ekologicznej. Laureatami konkursu wiedzy ekologicznej zostali: Rafał Mądry – gimnazjum oraz Monika Załuska – szkoła podstawowa. Zwycięzcami konkursu na plakat ekologiczny zostali: Agnieszka Krybus – gimnazjum oraz Oskar Tatura – szkoła podstawowa. Pani Anna Rozłucka - Jankowska wręczyła również nagrody w konkursie na zakładkę do książki oraz w konkursie zatytułowanym „Przyłapani na czytaniu”. Kolejnym punktem apelu były występy artystyczne. Jako pierwszy wystąpił Oskar Tatura, który zaśpiewał utwór w języku angielskim „Faded”. Następnie uczniowie klasy Va, którzy zostali przygotowywani przez panią Mariolę Litwinowicz, przedstawili scenkę, dotyczącą problemu przestrzegania ekologii i ochrony środowiska w naszym otoczeniu. Na zakończenie apelu wystąpili uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, prezentując przedstawienie „Zielony kapturek i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie poruszało problem dbania o przyrodę oraz konieczność segregacji śmieci i ich recyklingu. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Dzień Ziemi skłania nas do pochylenia się nad przyszłym losem naszej planety i jest świetną okazją do tego by zdać sobie sprawę, że tylko od nas samych zależy w jakim świecie będziemy żyć. Dlatego też powinniśmy na co dzień starać się dbać o środowisko, a nie tylko jeden dzień w roku.

Magdalena Załuska

 
      Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Po raz pierwszy  Światowy Dzień Poezji był także obchodzony w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baborowie. Z tej okazji wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji „Wiersze z odzysku” (ang. blackout poems) idea wydarzenia polega na  kreatywnej destrukcji, w ten sposób na bazie klasycznych utworów literackich powstają nowe wiersze.

Zadanie,  wbrew pozorom wcale niełatwe, przyniosło wspaniale rezultaty w postaci nowych poezji uzupełnionych kolorowymi ilustracjami. Uczniowie w stu procentach sprostali wymaganiom, ponieważ nie tylko stworzyli wiersze, narysowali ilustracje, ale przede wszystkim w swoich pracach nawiązywali do tematu przewodniego jakim była wiosna i zdrowy styl życia.

Anna Rozłucka-Jankowska

ZSP Baborów

 

 

p 1

 

      Wiosna, to pora roku, w której wszystko budzi się do życia, budzą się również nadzieje.

      Podczas spotkania z okazji Dnia Profilaktyki, uczniowie klas VII  opowiedzieli - przy pomocy muzyki i ruchu scenicznego - tragiczną historię pewnej rodziny. Tym razem nie zostało przez nich wypowiedziane ani jedno słowo. Mimo tego spektakl poruszył serca i umysły widowni.

      Młodość, radość życia, zauroczenie, małżeństwo, narodziny dziecka, obserwowanie jego dorastania- to kolejne etapy życia przedstawionej rodziny. Ich szczęście nie trwało jednak długo. Nałogi, nazywane przez nas pokusami, zawładnęły życiem młodej dziewczyny. Doprowadziły do jego ruiny i tragedii rodziców.

      Spektakl zatytułowany “Walka z pokusami’ to przekaz dla wszystkich rodzin- KOCHAJCIE SWOJE DZIECI, ALE WYZNACZAJCIE IM GRANICE. BĄDŹCIE DLA NICH PRZYKŁADEM KAŻDEGO DNIA. ZNAJDŹCIE DLA SWOICH POCIECH CZAS WTEDY, KIEDY TEGO POTRZEBUJĄ. REAGUJCIE, ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO. To uczniowie naszej szkoły przekazują Wam,  rodzicom, a co przekazali swoim koleżankom i kolegom?

KOCHAJCIE SWOICH RODZICÓW I SZANUJCIE GRANICE, KTÓRE WAM WYZNACZYLI, BIERZCIE Z NICH PRZYKŁAD, ROZMAWIAJCIE Z NIMI SZCZERZE, POZWÓLCIE IM BYĆ BLISKO WAS KAŻDEGO DNIA I SŁUCHAJCIE, REAGUJCIE ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO.

Uczniowie otrzymali zadania do wykonania. Szukali właściwego rozwiązania, by nie ulec pokusom, a oto wynik ich pracy:

- rozwijaj swoje pasje

-  korzystaj mądrze z Internetu

-  bądź bezpieczny w sieci                

-  bądź ostrożny, włącz myślenie; nie daj się wkręcić

-  oddychaj powietrzem wolnym od nikotyny

-   zachowaj trzeźwy umysł

-  wybieraj przyjaciół, którzy uskrzydlają

-  dbaj o dobre relacje z bliskimi

-  naucz się pokusom mówić „Nie”

-  znajdź właściwe rozwiązanie

 

Spektakl, w zawrotnym tempie zaledwie dwóch dni, przygotowali uczniowie klasy 7B: Klaudia Kołodziej, Roksana Kądzioła, Gabriel Lewosz, Weronika Hipnarowicz, Nicola Sabina, Nikola Pachowicz i Krzysztof Ziejka oraz Paulina Olejnik z klasy 7A

Agnieszka Wanat

Anna Rozłucka-Jankowska

ZSP Baborów

p2 1

 

w 1

 

w2 1

 

w3 1

 
More Articles...
21885632
22088008